In Round 5 of A Grade, Clean Machine took on Steamers in a hard night darts with Steamers getting job done in the first round of the single unit.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The reverse single Clean Machine done the damage taking the next four games, straight, but couldn’t hold back Steamers in doubles.
Steamers took to the teams game but Clean Machine claimed victory 7-6.
Panthers took on Jan Said No - Jan getting a great start in the first round of singles, only dropping one game.
The Panthers turned it around and had the same result in the reverse single event.
They then went game for game in the doubles, forcing it to the teams game with Panthers taking victory 7-6.
Mighty Cobras went head to head with the Outbackers.
Cobras showed no mercy on the Outbackers, sending them back to the outback, only to drop one leg in the whole night and win 12-nil.
Hundreds on the night:
Phil Sellick 180, 120, 3x100s.
Kai Frame 120, 115, 4x100s.
Darcy Winham 121, 119.
Craig Hugo 125, 3x100s.
Michael Adams 100.
Gerard Hambrook 137, 105.
Peter Noordhuis 100.
Brad Noordhuis 101, 100
Keith Bawden 123, 121, 5x100s, 109 peg.
Jason Mazoudier 140, 100.
Mitchell Bawden 140, 4x100s.
Daniel Cousley 121.
Adam Harvey 180, 121, 3x100s.
John Laybutt 140, 121, 2x100s, 94 peg.
Brad Nicolls 180, 119, 100.
Brendan wheeler 140, 138, 100.
Anthony Hatch 2x140s, 105, 6x100s.
Greg L’Estrange 180, 3x140s, 5x100s.
Chris Martin 2x135s, 100.
Paul Rose 2x140s, 100.
Stephen Makings 140, 2x100s.
Colin Death 3x100s.
Shannon Genge 121, 2x100s.
B Grade Round 5
Cri Two took on the fellow Cri team the Chicks.
Chicks didn’t waste any time jumping out to a good lead and it wasn’t long before the number Twos made the come back to bring it to 5-all.
But they couldn’t hold the Chicks back, running home 7-5.
Thumpers took on the Youngens which played short but managed to keep it evenly through the night, only dropping games where they where short.
They went game for game, going down to Thumpers 7-5.
Terrors went head to head with Empire which was very close, with matches going each way and going all the way down to the teams game to get a result with Terrors coming out on top 7-6.
Bling Blings took on the Wombat.
Bling got straight into business only dropping to singles.
Wombat put the foot down and made the come back in doubles but couldn’t hold the Bling back with them running home 7-4.
Hundreds on the night:
Paul Blizzard 113.
Paul Hardman 140, 120, 115.
AlisonBbourke 120.
Anthony Dawe 162.
Scott Babidge 120.
Kerry 100.
Paul Powderly 104.
Michelle Goodlock 120.
Sally Hewson 115.
Kathy Whitehouse 133.
Simon Fennomore 140, 100, 86 peg.
Draw for Round 6
A Grade
Aussie Beers & Spears versus S&C Cobras at Aussie.
S&C Steamers versus Tavern Jan Said No at S&C.
Tavern Outbackers versus Young Clean Machine at Tavern.
Commercial Panthers have the bye.
B Grade
Commercial Redbacks versus Tavern Youngens at Commercial.
Tavern Terrors versus Young Bling Blings at Tavern.
Cri Chicks versus Aussie Thumpers at Cri.
Empire versus Cri Two at Empire.
Wombat have the bye.