One round until the finals | Photo gallery

Junior Cricket entered into round 11 of its 2017/2018 competition last weekend with only one more round to play before the finals kick off.

Round 11 results

South West Slopes Credit Union Under 10s T20 Slam

Kay McDonald Trophies 8/128 (cc) – J Roberts 2/9, T Shean 2/13 – defeated Ray White Real Estate 8/114 (cc) – D Mott 3/12 – at Burrangong Oval on Saturday morning.

Mark Pwderly Electrical 2/93 (cc) beat out Caltex Boorowa 62 at St Jospeh’s School Oval in Boorowa last Saturday.

Donges IGA Under 13s

Taylor’s Plumbing and Gasfitting 6/100 (dec) – M Jones 34* – defeated Gecko Sports 99 at Keith Cullen Oval on Saturday.

Marchant Memorial 2/93 (dec) beat out Gayzer’s Gardening 7/90 (cc) J Nicolls 3/9 at the Boorowa Recreational Ground.

Ranbuild Sheds had the bye for round 11.

Blooms Chemist Open Juniors

Temora Thunder 7/186 (cc) – R Leary 54*, C Lynch 38, J McGregor 25 – defeated Cootamundra Kookaburras 60 – W Matthews 2/1, L Dunstan 2/10 – at Nixon Park One on Saturday.

Crossbuild Boorowa Rovers 7/144 (cc) – B Campbell 51*, C Cross 28, J Woodward 2/10 – defeated Ariah Park Royals 5/134 (cc) – B McLean 50*, R Walker 41 – at Gus Smith Oval in Young.

Butt Baling Young Colts 7/158 (cc) – T Hurcum 51*, B Sing 50*, N Irvine 2/33 – were defeated by Temora Scorchers 5/174 (cc) – J Morton 50*, C Guymer 36, WG Oliver 33 – at Gus Smith Oval One on Saturday in Young.

Round 12 draw

South West Slopes Credit Union Under 10s T20 Slam

Caltex Boorowa vs Ray White Real Estate – St Joseph’s School oval Boorowa

Kay McDonald Trophies vs Mark Powderly Electrical – Burrangong Oval

Donges IGA Under 13s

Gecko Sports vs Ranbuild Sheds – Sawpit Gully Oval

Gayzer’s Gardening vs Taylor’s Plumbing and Gasfitting – Boorowa Recreation Ground

Marchant Memorial – BYE

Blooms Chemist Open Juniors

Ariah Park Royals vs Butt Baling Young Colts – Nixon Park One

Temora Scorchers vs Cootamundra Kookaburras – Nixon Park Two

Crossbuild Boorowa Rovers vs Temora Thunder – Alfred Oval

Ladders

Under 10s – 1st Marchant Memorial, 2nd Ray White Real Estate, 3rd Mark Powderly Electrical, 4th Caltex Boorowa.

Under 13s – 1st Gayzer’s Gardening, 2nd Taylor’s Plumbing and Gasfitting, 3rd Marchant Memorial, 4th Gecko Sports.